Hamilelikte Saç Boyamak Bebek İçin Zararlı

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, gebeliğin ilk aylarında annelerin kullandığı saç boyalarının, bebeklerde doğuştan katarakta yol açabildiğini söyledi.

Erbağcı, günümüz kozmetik dünyasında en sık kullanılan saç boyalarının oksidatif (ağartan) boyalar olduğunu ve genellikle modifiye edici (dönüştürücü) maddelerle üretildiğini belirtti.

Fakültede, 'Grup I:2 A5NP' ve 'Grup II:2 NPPD' saç boyası katkılarının, gebe farelerin yavrularının gözlerindeki olası etkileri konusunda araştırma yürüttüklerini belirten Erbağcı, araştırmanın bulgularını anlattı:

''Her iki katkı maddesinin, gebeliğin ilk döneminde uygulandığı 10'ar adet iki fare grubunun 30'ar yavrusu ile kontrol grubundaki 30 yavru fare karşılaştırıldı.

Araştırma kapsamında, 'Grup I:2 A5NP' uygulanan 30 yavrudan 26'sında, 'Grup II:2 NPPD' uygulanan 30 yavrudan 22'sinde doğuştan katarakt hastalığı bulguları tespit edildi. Kontrol grubundaki 30 yavrudan ise yalnızca 9'unda bu bulguya rastlandı.

Kontrol grubuyla diğer gruplar karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak çok anlamlı. Saç boyalarında kullanılan katkı maddelerinin gebe farelerde hücre düzeyinde lens değişikliklerine neden olduğunu tespit ettik. Her iki katkı maddesi de gözde katarakt oluşumunu etkiliyor.''

Erbağcı, gebe fareler üzerinde yaptıkları araştırmanın saç boyalarının etkileri üzerine kendilerine önemli fikirler verdiğini ve bu bulguların insanlar üzerinde denenmemiş olsa bile geçerli olabildiğini belirtti.

''Gebeliğin ilk aylarında annelerin kullandığı saç boyaları bebeklerde doğuştan katarakta yol açabiliyor'' diyen Erbağcı, anne adaylarının özellikle gebeliğin ilk aylarında saç boyası kullanmaktan kaçınması gerektiğini vurguladı.

Boya göz ile de temas etmemeli
Erbağcı, gebelikte saç boyası kullanan kadınlarda, boyanın bebeğe olan etkilerinin tam olarak bilinmediğini fakat yaptıkları araştırmanın bu konuda daha geniş kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini ortaya koyduğuna değindi:

''Saç boyası ayrıca göz ile temas ettiğinde de birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Göze direkt temas eden boyalar göz çevresinde egzamaya, korneal ülsere, glokom gibi hastalıklara sebebiyet verebiliyor ve göz sinirine toksik etki yapabiliyor.

Bu nedenle saç boyası kullanırken de çok dikkatli olunmalı ve göze temas etmemesi için gerekli önlemler alınmalı.''

0 yorum: