Saç Dökülmesine Karşı Dermatolog Tavsiyesi

Dermatolog Uzman Dr. Ayşe Özboya Vichy'nin Dercos Aminexil SP94 ürününü hem saç dökülmesini frenlemesi hem de sağlıklı saç telleri oluşumuna yardımcı olması nedeni ile bakım ürünü olarak öneriyor

Saç neden dökülür?
Saç da aslında vücudun bir parçası, bir organı olup genel sağlığımızın aynası gibidir. Birçok sistemdeki bozulmalar saçın sağlığı, yapısı üzerinde etkilidir. Sistemik hastalıklarımızdan aldığımız ilaçlara, strese, hormonal düzensizliklere kadar birçok faktörün saç üzerinde etkisi vardır. İnsanlar hayatlarında en az üç-beş kez saç dökülmesi problemi ile karşılaşır. İnsanlar yaz ve kışa giriş dönemlerinde saç kayıpları yaşayabilir. Ve bu süreç genelde iki-dört hafta sürer.

Bu dönemlerin dışında ve uzamış sürelerle olan dökülmenin araştırılmasında fayda vardır. Çoğu zaman bir hastalık, hormonal dengesizlik, kronik bir rahatsızlık veya alınan bir ilaç saç dökülmesine sebep olabilir.

Yine kemoterapi sırasında alınan ilaçlar, hormonal ilaçlar, A vitamini türevleri gibi ilaçların alımı da geçici süreli kayıplara neden olabilir. Geçirilen stresler, depresyonlar kıl köklerinde olumsuz etki gösterebilir ve bu tür sorunlu dönemlerin üç-beş ay sonrasında yoğun kayıplar yaşanabilir.Kısaca saç dökülmesi iç sağlığımızı da etkileyebilecek birçok olayın bir parçası olduğundan normal sürecin üstüne çıktığında araştırılmalıdır.

Saç dökülmesinin genetik nedenleri var mıdır?
Genetik ve kalıtsal faktörlere diğer birçok sorunda olduğu gibi saç dökülmesinde de rastlanmaktadır. Kişilerin anne, babalarında, dayılarında, amcalarında, hatta bir-iki jenerasyon öncesinde dahi saç dökülmesi şikayeti varlığı bu problemi ortaya çıkartabiliyor.

Bu tip bir genetik yapınız varsa bunu engelleyemezsiniz ancak birtakım tedaviler ve bakımlarla bu süreci durdurmak mümkün.Toplumlarda ırktan ırka, aileden aileye değişen sıklıkta rastlanan bu rahatsızlık genelde Türk toplumunda yüzde 50-70 arasında erkeklerde görülüyor. Bu genetik erkek tipi dökülmenin şiddeti de kişiden kişiye değişen yoğunlukta seyrediyor.

Saç dökülmesinin yaşı var mı?
Bu sorunun cevabı hem hayır hem de evettir. Her yaşta ve her iki cinste de saç dökülme sorunu ile karşılaşabiliriz. Ancak saç dökülme nedenleri, şiddetleri ve şekli değişebilir.

Saç dökülmesi yeni doğmuş bebekte (sürekli tek tarafa yatan) de 70-80 yaşlarındaki insanda da görülebilir. Çocuklarda ve gençlerde genellikle beslenme problemleri ve yetersiz alınan vitaminler, mineraller daha çok dökülme nedenidir.Orta yaş grubu kadın ve erkeklerde kronik hastalıkların ardından uygulanan birtakım tedaviler, alınan ilaçlar ve geçirilen depresyonlar etkilidir.En sık karşılaşılan ve erkeklerin korkulu rüyası olan erkek tipi genetik dökülmenin başlangıç yaşı genelde 20-30 arası olup ilerleyen yıllarda dökülme ve seyrelme artar. Hatta bu dökülme ani kelliğe yol açabilir.

Saç Dökülmesinde dış etkenler nelerdir?
Tahriş edici ve sağlıksız kimyasal işlemlerin yapılması saçın protein yapısında bozulmalara neden olur ki kopma ve dökülmeler olur. Kişi bunu "Saçlarım elimde kalıyor" diye tarif eder. Özellikle yaz aylarında sıkça denize-havuza girme, güneş altında uzun süre kalma gibi dış etkenler aynen cildimizde olduğu gibi saçta da kurumaya, incelmeye ve kopmaya neden olur.

Kadında ve erkekte saç dökülmesi farklı mıdır?
Hem neden hem genel görüntü hem de tedavi açısından farklılıklar gösterir. Kadınlarda ağırlıklı olarak beslenme, düzensizlikler, ağır diyetler, emosyonel değişimler, gebelik, adet kanamaları, demir eksikliği dökülmenin nedenleridir
. Günlük 100 teli aşan dökülmelerde mutlaka dermatolojik tedavi gereklidir. İki-üç aylık düzenli bir tedavi ile olumlu sonuçlar görmek mümkün.Erkeklerde ise genetik dökülme en önemli neden. 20'li yaşlarla başlayan ve ileri yaşlarda artarak devam eden bir süreç gözlenir.

Kullanımı çok kolay

Saç dökülmesi problemi insanları nasıl etkiliyor?
Bugün saç dökülmesi erkekler için oldukça endişe veren bir sorun. Kilo, kırışıklıklar veya beyaz saçlardan çok daha fazla önem gösterdikleri bir konu. Kadınlarda ise bu sorun kilodan sonra ikinci sırada yer almakta. Sonuçta saç dökülmesi ya da seyrelmenin hayat kalitesi üzerinde negatif bir etkisi olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış durumda. Saç dökülmesi insanlarda hem özgüven eksikliğine hem de utangaçlığa sebep oluyor.

Oldukça sık görülen bir problem mi?
Saç dökülmesi herkesin başına gelebilecek olağan bir durum. Günde 50 ya da 100 adet saç kaybetmek normaldir. Ancak bugün her 4 kişiden 3'ü saç saçlarının düzenli olarak döküldüğünü söylüyor. Avrupa'da erkeklerin yüzde 52'si, kadınların yüzde 75'i saç dökülmesinden etkileniyor. Türkiye'de ise kadınların yüzde 76'sı saçlarının döküldüğünü belirtiyor.

Peki saç nasıl dökülür?
Sağlıklı bir saç her şeyden önce sağlıklı bir köke ihtiyaç duyar. Saç problemleri saç kökünde başlar. Kalıtımsal etkiler, stres, mevsimsel değilşimler ve hormonal düzensizlikler nedeniyle kökü çevreleyen dokular sertleşir, kökü sıkıştırır ve kök tarafından üretilen saç teli gittikçe incelir
, saç derisine tutunmakta güçlük çeker ve dökülür.

Etkinliği plasebo testiyle kanıtlandı

Saç dökülmesinin çözümü nedir? Ne tavsiye edersiniz?
Her şeyden önce saç bir sağlık sorunudur ve sağlık profesyonellerine danışılması gerekir. Çünkü saç dökülmesi bilimsel çözüm gerektirir. Bunun için Vichy laboratuvarları saç dökülmesine karşı Dercos Aminexil SP94'ü yarattı.

Saç dökülmesine karşı Dercos Aminexil SP94 ürününü anlatabilir misiniz?
Saç dökülmesini frenlemek ve saç oluşumunu desteklemek için moleküler bir bileşim. Avrupa'da da etkinliği plasebo testi ile kanıtlanmış molekül olan AminexilÆ sağlıklı bir saç için saç kökü çevresine etki ederek saç kökünün saç derisine sıkıca tutunmasını sağlıyor ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı oluyor.

Saç oluşumunu desteklemek için Vichy laboratuvarları tam beş yıl süren araştırmalar sonucunda SP94 molekülünü geliştirdi
. SP94 saç kökünün tam kalbine nüfuz ederek daha güçlü, yoğun ve kalın saç telleri oluşumunu destekliyor. Çoğu yöntem sadece köklere odaklanırken Dercos Aminexil SP94 hem kökün çevresine hem de kökün kalbine nüfuz ediyor.

Plasebo testinden bahsettiniz. Bu testi biraz daha açıklayabilir misiniz?
Plasebo testi ağırlıkla ilaç endüstrisinde kullanılan bir etkinlik testidir. Bir maddenin vücuttaki etkinliğini görmek için onun tamamen dış etkenlerden arındırarak test etmek gerekir. Birbirlerine tamamen benzeyen (fiziksel, çevresel ve yaşam koşulları olarak) iki grup oluşturulur ve birine gerçek birine yalancı (içi boş) ürün verilir. Test sonucunda grupların kendi içindeki değişimi değil, birbirleri arasındaki farka bakılır. Gerçek etkinlik bu şekilde anlaşılır.

Dercos Aminexil SP94 nasıl kullanılıyor?
Çok basit kullanımı ile pratik ve hızlı bir şekilde uygulanabiliyor. Hafif dereceli saç dökülmelerinde iki günde bir kez, yılda en az iki kür, altı hafta boyunca uygulanması gerekiyor. Yoğun saç dökülmesi yaşayanların ise her gün yılda en az iki kür ve dokuz hafta boyunca uygulaması önerilir
. Dercos Aminexil SP94 her banyo sonunca temiz nemli saça uygulanır ve 24 saat boyunca saçta kalması sağlanır.

Dercos Aminexil SP94 ürün özelliklerini ve nasıl bulabileceğimizi söyleyebilir misiniz?
Dercos Aminexil SP94 erkeklere ve kadınlara özel ayrı ayrı üretilmiştir. Kadınlar için olan Dercos Aminexil SP94 canlandırıcı ve ışıltı verici PP ve B6 vitaminleri ile zenginleştirilmiştir. Yan etkisi olmayan, patentli kırılmaz plastik ampülleri, hipoalerjenik formülü ile renksiz, hoş kokulu yağsız ve yapışmayan bir dokuya sahip olan Dercos Aminexil SP94 tüm Vichy yetkili eczanelerinde bulunuyor.

Kaynak:Milliyet

0 yorum: