Kellik ve Saç Dökülmesi

Kellik (saç dökülmesi) Nedir?
Kellik, saç kaybı veya azalmasıdır, genellikle başın üst kısmında görülür. Ayrıca kılların doğal olarak büyüdüğü bedenin diğer bölgelerinde de dökülmeler görülebilir. Kellik genellikle yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Ayrıca bazı hastalıklar ve ilaçlar da kelliğe neden olabilir.Saç dökülmesi nedenine bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir.

Nasıl Ortaya Çıkar ?
Pekçok kellik çeşidi vardır: erkek ve kadın tipi kellik, bölgesel, ve genel.Erkek tipi kellik kalıtsaldır. Bu kalıtsal kellik genellikle başın ön kısmında görülür, geriye doğru açılma meydana gelir. Ayrıca başın üst kısmında da ortaya çıkabilir. Zamanla, kellik başın üst kısmını kaplayıp sadece yanlarda saç kalıncaya kadar devam eder.

Kadınlarda bazen kadın tipi kellik görülür. Genellikle başın ön kısmında, üst kısmında veya yanlarında saç dökülmesi görülür.

Bölgesel saç dökülmesi genellikle belirli böllgelerde ortaya çıkar.
Nedenleri:


• Alopesi areata, belirli bir bölgede ani olarak saç dökülmesi, genellikle başın küçük bir bölümünde görülür (nedeni bilinmemektedir)
• Ringworm, bir çeşit mantar hastalığ
ı• Kanser için radyasyon tedavisi
• Sıcak tarak veya saç kurutma makinesi
• Saçın çekilmesine neden olan saç şekilleri, örneğin sıkı saç örgüleri
•Perma ve saç kurutma işlemlerinde kullanılan sıcak yağ tedavileri ve kimyasallar
•Sinirsel saç çekmeler
•Yanıklar ve ciddi deri hastalıklarına bağlı kalıcı cilt problemleri

Genel saç kaybı, bütün saçların aynı anda dinlenme durumuna geçmesi ve dökülmesi neticesinde ortaya çıkar.
Nedenleri:

• Stresli durumlar, örneğin büyük ameliyat, yüksek ateş, veya ciddi veya kronik hastalıklar
• Hamilelik Genel saç kaybının diğer nedenleri:
• Kanser ilaç tedavisi
• Bazı ilaçlar ve yüksek dozda A vitamini
• Tiroid hastalığı

Alopesiye universal ise nadir görülen bir saç dökülme tipidir, ve kirpik, kaş, ve genital bölgeler ve koltuk altları gibi bedenin diğer bölgelerinde de etkili olur. Nedeni bilinmemektedir.

Saç Dökülmesi (kellik) Nasıl Teşhis Edilir?
Doktorunuz tıbbi geçmişinizle ve ailenizde görülen saç dökülmeleriyle ilgili sorular yöneltecektir. Başınızı ve cildinizi inceleyecektir. Kan testleri veya mantar olup olmadığını belirlemek için testler istenebilir.

Nasıl tedavi edilir?
Kelliğin bazen ilaçla tedavi edilmesi gerekir. Doktorunuz saç dökülmelerini azaltmak ve saç büyümelerini hızlandırmak için çeşitli ilaçlar önerebilir. Bu ilaçlar saçların yeniden çıkmasını sağlayacaktır, ancak yeni çıkan saçlar orjinal saçınıza benzemeyebilir. Bu tedaviye yeni saçlar çıkana kadar devam edilmelidir.

Erkekler ayrıca kendilerine özel başka ialçlardan da kullanabilirler. Bu ilaçlar erkeklerin %80’ninde saç dökülmelerini azaltmaktadır, ve %50 oranında yeni saç çıkmasını sağlamaktadır. Etkisinin görülmesi bir yılı bulabilir. Ancak bu ilaçların düzenli olarak hergün alınması gerekir. Aksi takdirde ilaçların etkileri bir yıl içinde ortadan kalkacaktır. Bu ilaçlar bazı erkeklerin memelerinde hasssasiyete neden olabilir.
Erkeklere özel ilaç tabletlerine hamile kadınların dokunmaması gerekir, çünkü ilaç deri yoluyla absorbe edilebilir. Bu ilaçlar, henüz anne karnındayken, erkek bebeklerin genital organlarında anormal büyümelere neden olabilir.
Eğer saç dökülmesinin nedeni bir hastalıksa, doktorunuz o hastalığın tedavisi için ilaçlar önerecektir. Örneğin, saç dökülmesine ringworm sebep oluyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç tavsiye edecektir. Tedavinin ardından genellikle saçlar yeniden büyümeye başlar.

Eğer sizde alopesi areata varsa, saçlarınız muhtemelen 6-12 ay içinde doğal olarak büyüyecektir. Doktorunuz büyümeyi hızlandırmak için, başınıza steroid enjekte edebilir, veya saç dökülmesinin olduğu bölgeye ilaç solüsyonu kullanabilir. Bu problem yineleyebilir.

Saç ekleme yönteminde ise, saçlı deri başın bir bölgesinden alınıp diğer saç olmayan bölgeye kaydırılmaktadır. Bu tedavinin sonuçları ise kalıcı olabilir veya birkaç yıl sürebilir.

Etkileri Ne Kadar Sürer?
Erkek tipi kellik bir ömür boyu sürer. Ayrıca derinin zarar görmesi veya yanık gibi durumlarda da kellik kalıcıdır. Diğer tip kellikler geçicidir ve birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?
Eğer farkedilir bir kellik varsa, doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu arada sağlıklı bir diyet takip etmelisiniz, istirahat etmeli ve stresten uzak durmalısınız. Eğer saç dökülmesinin nedeni bilinmeyen bir hastalıksa, bu yöntemler yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesinin olduğu bölgeyi tahriş etmekten sakınmalısınız. Örneğin, saç tokası, elastik saç bantları, saç kurutma makineleri, sıcak taraklar, veya kimyasallar. Doğal saç fırçaları kullanın. Eğer çok fazla saç dökülmesi varsa, saçınızın kısa modelini değiştirebilirsiniz ve kelliğin çok belirgin olduğu bölgeleri bu şekilde kapatabilirsiniz. Veya, peruk, şapka, veya diğer başınızı kapatan giysiler tercih edebilirsiniz.

Reçetesiz ilaçlar kullanmakatan sakınmalısınız. Çünkü bu ürünler genellikle etkili değildir ve deriye ve saça zarar verebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi
Kadınlarda görülen saç kaybı, erkeklerdeki gibi kalıtsaldır
. Kalıtsal kellik genellikle başın ön tarafında, üstünde, veya yanlarında saçın azalmasına neden olur. Kadınlarda tamamen kelliğe çok nadir rastlanır.

0 yorum: