Saç Bakımı İlgi İster

Çok sık saç kestirmek sadece saçın kısa olmasını sağlar, bakımla ilgisi yoktur,
Uzun ve sağlıklı bir saç için sürekli kesim yaptırmak gerekmiyor. Hepiniz uzun ve sağlıklı bir saça sahip olmak için onu sürekli kestirmeniz gerektiğini duyarsınız. Aslında sürekli saçınızı kestirmek sadece onun daha kısa olmasını sağlar. Sağlıklı olması ile hiçbir ilgisi yoktur. Peki, ortalama ne sıklıkta saçımızı kestirmeliyiz derseniz yaklaşık 10 haftada bir diyebiliriz.

Saç uzunluğu kafanızın şekli ve genişliği ile orantılıdır ve yeni teknolojilerle bile bunu değiştirmenize olanak yoktur.

Sağlıklı Ya Da Sağlılsız Saç Diye Bir Şey Yoktur!
Sağlıklı ya da sağlıksız saç diye bir tanım yoktur. Saçımız aslında ölüdür. Düşünün, ölü olmasaydı saçımız kesildiğinde canımız yanmaz mıydı? Eğer saçlarınızın ucu kırılmamışsa ya da boyama yüzünden hasar görmemişse onu sürekli kestirip sağlıklı ve uzun yapmaya çalışmak yanlış bir şey. Sadece stil değişikliği düşünenler için sık saç kestirilmesi önerilebilir.

Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Saçınızın sağlıklı olması için yapabilecekleriniz:

Saçınızı çok fazla taramayın,sadece gerektiğinde şekil vermek için tarayın.

Kaliteli bir tarak ya da fırça kullanın, keskin metal ya da plastik uçlar saçlarınızın uçlarının kırılmasına neden olur.

Kaliteli saç ürünleri kullanın, çoğu alışveriş merkezlerinde satılan şampuan ve saç ürünleri aslında birçok kötü kimyasal maddeyi içlerinde bulunduruyor
. Mesela 'ammonium laurel sulfate' , ya da silikon içeren ürünler saçınızı kurutarak daha kolay kırılmasına neden olabiliyor. İçlerinde birçok koruyucu madde bulunduğunu iddia eden bu ürünler saçınız için aslında en büyük tehlikeyi oluşturuyor.

Saçınızı sıkı bantlarla toplamayın, bırakın rahat kalsın
. Bu tür toplama şekilleri de kırılmalara neden oluyor.

1 yorum:

Seda dedi ki...

Kesinlikle saç bakımı ilgi ister,sevgi işster,özen ister...Ve inanın gösterilen o ilginin kat kat karşılığını alıyorsunuz.