Saçım Kısa Ne Yapabilirim Diyenlerden Misiniz?

Aslında saçın kısa olmasının birçok avantajı vardır. Mesela kuaförünüz saçınızı kısa keserken, öne çıkarmak istediği ya da saklamak istediği yüz bölgeleriyle rahatlıkla oynayabilme şansına sahiptir. Bu nedenle daha koltuktayken kuaförünüz ile birçok saç modeli yapabilirsiniz. Kısa saç kesiminde model seçeneği inanılmaz derecede fazladır.

Bugün nasıl hissediyorsanız öyle yapın saçınızı
Saçlarınızın şekli ruh halinize göre farklılıklar göstermektedir. Üstelik kısa saçlarda istediğiniz stilin etkisi diğer saç modellerinden çok daha fazla ortaya çıkıyor. İster jöleyle sıkıca arkaya tarayın, kremle dağıtın ya da köpükle ve spreyle şekil verin... Yıllarca uzun saç kullanıp daha sonra kestiren kadınların kendilerini kısa kesimli saçlarıyla daha bilinçli ve şık hissettikleri bilinen bir gerçektir.

Kısa saçlarda, trendlere daha çabuk ve daha kolay ayak uydurabilirsiniz
Kesimlerde birkaç küçük değişiklik, örneğin kâküllerde yapacağınız ufak bir değişiklik sizi var olan trende uyum sağlamanızda ilk adım olabilir mesela… Gelecek ilk kuaför kuaför randevunuzda saçınızın üst kısmında birkaç tutamı uzun bırakabilir, saçlarınız trendy perçemler olarak yüzünüze düşmesini sağlayabilirsiniz.

Feminen görüntü, Maskülen kesim
Boyun bölgesi ve yüz formu dışında sahip olduğunuz kafa şekli de saçlarınızın ne kadar kısa olacağı konusunda söz sahibidir. İlginç bir yüz şekli ve güzel gözler sıra dışı bir kısa kesimle daha da güzel hal alabilir. Örneğin, maskülen ya da gergin yüz hatları, ense kısmı kısa ve kulakları açıkta bırakan bir kesim hiç de seksi görünmez. Onun yerine arka kısımların yer yer uzun bırakıldığı, dağınık görünümlü ve yumuşak geçişli kesimler yüze modern bir hava kazandırır. Eğer kafanızın arka kısmı yuvarlak değilse o zaman çok kısa kesimlerden kaçınmalısınız.

İnce telli saçlarda dolgun görünüm
Aşağı yukarı kulak hizasındaki basamaklı kesimler saçlara hacim verir. Bol kat verilmiş saçlar ise olduğundan çok daha zayıf görünür. Eğer ince telli ya da seyrek saçlara sahipseniz saçınızın aynı uzunlukta olduğu modelleri tercih etmelisiniz. Köpük ya da spreyle güçlendirilmiş saçlar aynı zamanda dolgun bir görünüm de kazandırır.

Hasar görmüş saçları sağlığına kavuşturmak
Dağınık kısa kesimli bir saç ya da katlı modern kesimler, uçları incelmiş ve hasar görmüş saçlara yeniden form kazandırır. Doğal buklelerde ise proporsiyonların uyumlu olması gerekir. Bu tarz saçlarda en iyisi ense kısmı uzun, uçlara doğru giderek incelen saç modelleridir.

Riske girmeden saçınızın rengini değiştirebilirsiniz
Sıkça yapılan denemeler kısa saçlarda uzun saçlara oranla çok daha kolaydır. Ayrıca beğenilmediğinde geri dönüşü de zor değildir. Düz formlu kesimlerde de platin sarı, mavi-siyah ya da bakır kırmızısı gibi sıra dışı renkleri de uygulamak kolay olur.

Kesiminizi yüz şeklinize göre yapın
Sahip olduğunuz yüz formu aslında uygulamak istediğiniz her saç şekli için önem taşıyor. Saçlarınızı yıkadıktan sonra aynanın karşısında ortadan ayırarak dümdüz bir şekilde tarayın. Ellerinizle yüzünüzü iki yandan yumuşakça kavrayarak saç uçlarına kadar inin. Şimdi yüzünüzün yuvarlak mı, köşeli mi, üçgen mi ya da oval mi olduğunu göreceksiniz.

Dominant bir burun, çift çene ya da ince bir boyun gibi özelliklerden birine sahipseniz, yumuşak geçişli kesimler, hatları sertçe ortaya çıkaran kısa kesimlerden daha uygun olacaktır yüzünüze. Kate Moss’un oval yüzüne her türlü kısa kesim gider. Alın bölgesi, yanaklar, çene ve boyun da her türlü saç boyunu hoş gösterir. Aynı şey oval bir yüze sahip olan Sharon Stone için de geçerli. Bu yüzden alnı açıkta bırakan kesimler tercih ediyor. Üçgen bir yüz formuna sahip olan Rene Zellweger için de daha önce kullandığı bukleli saçlar uygun sayılmazdı. Yüzüne çene hizasını dolduran ve alın bölgesinden dökülen birkaç tutam saçla yuvarlak bir görünüm kazandırabileceğini keşfeden oyuncu, buna yakın bir kesim denedi.

0 yorum: