Saçını Evde Boyamak İsteyenlere

1- Saçlarınızın sağlıklı olmasına dikkat edin

Saçlarınız ne kadar sağlıklı ise, alacağınız sonuç da o kadar etkili olacaktır. Bu nedenle boyama işlemini gerçekleştirmeden bir önceki hafta, saçınıza birkaç kez bakım yapın. İçinde, saçları güçlendiren B vitamini, pantenol, E vitamini, avokado veya Hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici maddeler bulunduran ürünleri deneyin. Eğer saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa ve kırıklar varsa, o zaman saçı boyamak pekiyi bir fikir olmayabilir. Saçlarınızı biraz kestirip, bir süre bakım uygulamak ve boyayı sonraya bırakmak daha iyi olacaktır. Saçlarınızı boyadıktan sonra da ayda iki kez bakım yapmaya devam edin.

2- Doğru Rengi Bulmaya Çalışın

Saç boyamasında en önemli unsur doğru rengi seçmektir. Saç renginizi tam olarak tespit edebilmek için parlak gün ışığında saçlarınızın rengine iyice bakın. Daha sonra gözlerinize ve cilt renginize uyan, bunları tamamlayan bir renk seçin. Örneğin; eğer cildiniz sarımsı veya buğday tonlarındaysa o zaman kırmızı, kestane rengi, bakır veya kızıl - kahve tonlarını tercih edebilirsiniz. Cildiniz beyaz veya kırmızıysa, o zaman küllü renkleri ve bej tonlarını deneyin. Yani önemli olan göz ve ten renginiz.

3- Başlangıçta Bir Usul Belirleyin

Profesyoneller, yarı kalıcı veya yıkanınca çıkan boyalarla başlamayı öneriyor. Bunlar daha hafif ürünlerdir ve genelde 28 yıkamaya kadar dayanırlar. Kalıcı boya istiyorsanız, damlamayan formülleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kurumuş olan uçlar için, boya öncesi bakım paketi olanları tercih edebilirsiniz. Boyamaya başlamadan önce, kutu üzerindeki talimatları mutlaka okuyun. Böylece uygulamanız daha kolay olur ve alerji olasılığını da en aza indirebilirsiniz.

4- Boyama Sonrası Saç Renginiz Korumak

İçinElbette saçınızı boyadıktan sonra, elde ettiğiniz rengi korumak isteyeceksiniz. Saç renginizi uzun süre muhafaza etmek için saçınızı güneş ve klordan uzak tutmalısınız, saç kurutma makinesi, fön ve maşa gibi sıcaklığı çok yayan aletleri fazla kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunlar hem rengin atmasına hem de saçın yıpranmasına neden olurlar. Saçınızı parlak ve nemli tutmak için, özellikle boyalı saçlar için üretilmiş şampuan, saç kremi ve bakım ürünlerini uygulayın.


Evde Saçınızı Boyarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Boyama başlamadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu iyice okuyun ve bütün gereçlerin tam olduğundan emin olun.


Eski bir gömlek giyin ve eski bir havlu kullanın.Ayrıca boyama sırasında mutlaka eldiven kullanın.


Boyama sırasında saçınızın etrafındaki cildin lekelenmemesi(boya olmaması) için biraz vazelin sürün, ancak saçınıza bulaştırmamaya dikkat edin. Eğer ki boya sırasında teninize saç boyası bulaşırsa bunu ıslak mendil, şampuanla veya cilt temizleyicili pamuk ile silebilirisiniz.


Saçları bölerken ve boyayı dağıtırken geniş ağızlı bir tarak kullanın.


Rengin tutması için saati ayarlayın.


Saçınızı Boyarken Sakınmanız Gereken Hususlar

Saçınız açık kahverengiden daha koyuysa renk açıcı ya da sarartıcı maddeler kullanmayın. Aksi takdirde saçınız turuncu olur.


Cereyan yapan bir yerde ya da ateş yakınında oturmayın. Bu uygulama sürecini ve sonucu etkileyebilir.


Bekleme sırasında telefonla konuşmayın, aksi takdirde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz.

0 yorum: